Pianka neoprenowa o odpowiednich parametrach sprawia, że możliwe jest uprawianie sportów wodnych tak naprawdę od wczesnej wiosny, aż do późnej jesieni. Ciepła pianka da nam możliwość pływania nawet poza sezonem. Jej głównym zadaniem jest zapewnienie właściwego komfortu cieplnego w wodzie, mając na względzie fakt, że zbiorniki w naszym klimacie zbyt mocno się nie nagrzewają nawet w sezonie. Tym samym pianka jest pozycją obowiązkową dla windsurferów czy też dla kitesurferów. Jak wybrać taką piankę, aby dobrze sprawdzała się w praktyce?
Pianka do kitesurfingu – Pianka neoprenowa, która łączy w sobie wiele cech
Najistotniejszą cechą takiej pianki jest odpowiednia ochrona organizmu przed jego wyziębieniem. Dlatego też chcąc pływać w naszym klimacie rodzaje pianek, należy dostosować do temperatury w sezonie, a także poza sezonem, jeśli mamy w planie pływać w zimniejszych miesiącach. Pianka powinna być wytrzymała i lekka, a także posiadać odpowiednią elastyczność tak, aby nie krępowała ruchów. Nie ma tak naprawdę lepszego materiału od neoprenu- nie da się go zastąpić żadną inną tkaniną, która tak dobrze chroniłaby organizm przed zimnem.
Grubość pianki do kitesurfingu w sezonie i poza sezonem
W sezonie letnim wystarczająca będzie pianka, której grubość zawiera się w granicach od 2-4 mm. Ciekawą propozycją są modele, które mają nieco grubszy neopren na tułowiu, a cieńszy na nogawkach i na rękawach tak, aby w mniejszym stopniu krępować ruchy przy zapewnieniu podobnego komfortu cieplnego. Wybierając się na wakacje zagraniczne i mając w planie uprawianie sportów w cieplejszych wodach, również wybieramy pianki cieńsze, dodatkowo dobrze, aby miały krótkie nogawki oraz rękawy. W bardzo ciepłych wodach sprawdzi się nawet mocno wycięta pianka na samych ramiączkach wraz z szortami.
Poza sezonem w Bałtyku spodziewamy się raczej zimnej i bardzo zimnej wody, kluczowe jest więc wybranie pianki, które grubość wynosi 4-6 mm. Musi to być pianka, która ochroni jak największą powierzchnię ciała przed zimnem, a więc wybieramy w modelach z długimi legginsami oraz całkowicie zakrytymi ramionami i rękami. Pianka może dodatkowo być wyposażona w specjalny kołnierz, który jeszcze bardziej podnosi komfort termiczny.
W sklepach znajdziemy też połowiczne kombinacje, gdzie długie nogawki są zestawiane z krótkim rękawem i odwrotnie- osoby mające już pewne doświadczenie w zakładaniu pianki do pływania w naszych wodach mogą mieć konkretne preferencje i wiedzą, kiedy taka pianka dobrze się dla nich sprawdzi. Różne kombinacje polecane są też do uprawiania konkretnych sportów. Do wyboru jest też umiejscowienie zamka- może on znajdować się na piersiach lub też na plecach. Wiele modeli posiada w miejscu zamka dodatkowe wzmocnienia, które przedłużają żywotność pianki.
Dobór odpowiedniego materiału wykonania pianki do kitesurfingu
W przypadku dokonywania zakupu pianki warto zwrócić uwagę na oznaczenie SL lub też DL, które oznacza single lined lub też double lined- pianki jednostronnie pokrywane jerseyem lub nylonem oraz obustronnie. Pianki typu DL są zazwyczaj odrobinę wygodniejsze w użytkowaniu, łatwiej się je zakłada, są przyjemniejsze w dotyku i bardziej elastyczne. Są bardzo dobrą propozycją na start. Dodatkowe wzmocnienie warstwą jerseyu sprawia, że też charakteryzuje je większa wytrzymałość- neopren jest wówczas w mniejszym stopniu narażony na ewentualne rozdarcia oraz na pękanie.
Odpowiedni rozmiar pianki do kitesurfingu
Wybierając piankę dość istotne jest, aby odpowiednio dobrać jej rozmiar. Niejako oczywista kwestia ma tutaj mimo wszystko kluczowe znaczenie- pianka nie może być zbyt luźna, gdyż w takim przypadku nie będzie ona w stanie zapewnić nam odpowiedniego komfortu termicznego. Z drugiej strony, pianka nie może być też zbyt przylegająca- w takiej sytuacji będzie krępować nasze ruchy, spinać ciało i po prostu będzie niewygodna. Jeśli kupujemy swoją pierwszą w życiu piankę, najlepszym rozwiązaniem jest przymierzenie co najmniej kilku modeli i rozmiarów po to, aby mieć rozeznanie w tym, jak układają się one na ciele. Im lepiej dobrana pianka- tym większa przyjemność z uprawianego sportu.