Góry Pieprzowe – urok Wyżyny Sandomierskiej

Udostępnij

Góry Pieprzowe to imponujące pagórki, które zdobią wschodnią część Wyżyny Sandomierskiej w województwie świętokrzyskim. Ich skały powstały w czasach kambryjskich, ponad 500 milionów lat temu, a intensywne fałdowanie podczas orogenezy sandomierskiej ukształtowało ich obecny wygląd. Góry Pieprzowe cechują się niezwykle specyficznymi formami erozji i koloru – wietrzenie łupków powoduje powstawanie barw i kształtów przypominających ziarna pieprzu. Obszar ten stanowi wysoką krawędź doliny Wisły i tworzy łagodnie wygięty łuk skierowany na południe.

Góry Pieprzowe to imponujące pagórki, które znajdują się w województwie świętokrzyskim, w pobliżu Wisły w wschodniej części Wyżyny Sandomierskiej. One stanowią znaczącą część administracyjną miasta Sandomierza i gminy Dwikozy. Są one głównie budowane z brunatnoszarych łupków, z rzadkimi zlepieńcami kwarcytów, piaskowców i środkowokambryjskich. Skały środkowokambryjskie, które stanowią podstawę gór, są czasami pokryte warstwami czwartorzędowymi, takimi jak gliny morenowe i lessy.

W Górach Pieprzowych został ustanowiony stratotyp formacji łupków z Gór Pieprzowych. Skamieniałości z tych gór są bardzo rzadkie i obejmują tylko nieliczne trylobity i ramienionogi. Łupki powstały ponad 500 milionów lat temu jako osady w morzu kambryjskim i były poddane intensywnym fałdowaniom podczas orogenezy sandomierskiej. Dzisiaj, w wyniku wietrzenia, łupki rozpadają się i dają charakterystyczne ziarna przypominające ziarno pieprzu. Góry Pieprzowe stanowią wysoką krawędź doliny Wisły i tworzą łagodny łuk skierowany na południe.

Wysokość bezwzględna sięga nieco ponad 200 m n.p.m., a różnica wysokości między dolną częścią a krawędzią wynosi od 40 do 60 m. W wyniku specyficznych form erozji, wysoki próg gór jest porozcinany głębokimi jarami, zwanymi przez miejscową ludność rozdołami, które prowadzą do doliny Wisły.

W Górach Pieprzowych, znajduje się wielka czerwona tablica, która wita nas jak królowa nieba i informuje o tym, że jesteśmy na świętym gruncie Rezerwatu. Tu, regulamin i szlak opadają stromo w dół po betonowych płytach, ale jeśli udamy się wstecz, znajdziemy schodki, które nas bezpiecznie prowadzą w dół. Uważajmy na błoto i hordy komarów, które grasują tu nawet jesienią. Aby uniknąć zagubienia się, warto mieć przy sobie mapę albo aplikację, aby nas nawigować, ponieważ wiele ścieżek może nas zaprowadzić w złym kierunku.

Gdzie zaparkować w Górach Pieprzowych?

W Górach Pieprzowych, dwa parkingi znajdują się dostępne dla Państwa wyboru. Pierwszy z nich zlokalizowany jest na końcu ulicy Błonie, w okolicach koordynatów GPS: 50°41’02.8″N 21°46’43.0″E. Ten niewielki parking posiada ograniczoną liczbę miejsc, jednak jest to idealne miejsce, aby zostawić swój pojazd i rozpocząć wędrówkę. Obok parkingu przemieszcza się czerwony szlak, który prowadzi wzdłuż starorzecza Wisły, a następnie w górę wzgórz.

Drugi parking znajduje się przy Pizzerii Garden Party, około 10 minut jazdy od centrum miasta, z koordynatami GPS: 50°41’09.6″N 21°47’13.6″E. Oba parkingi zapewniają wygodne miejsce do zaparkowania swojego pojazdu i rozpoczęcia przygody w Górach Pieprzowych.

Ciekawostka

Wspominaliśmy już o tym, że wiosna to niezrównany czas w Górach Pieprzowych. W kwietniu drzewa owocowe rozkwitać powinny, dając początek pięknemu spektaklowi natury. W miesiącach maju i czerwcu, zapach i kolory róż ozdabiają krajobraz. My odwiedziliśmy te urokliwe miejsce w październiku, gdy drzewa i krzewy ubrane zostały w czerwone owoce, dodając koloru i życia tej idyllicznej scenerii. Nie ma więc złej pory, aby wybrać się na wycieczkę do Gór Pieprzowych. Pamiętajcie jednak, aby zabrać ze sobą preparaty przeciw komarom, ponieważ, nawet poza sezonem, te insekty niestrudzenie potrafią dokuczać.

Wierszyk o Górach Pieprzowych 😉

W Górach Pieprzowych kryją się tajemnicze łupki, Echa milionów lat w nich tkwią i pulsują. Niezwykły spektakl natury, który warto zobaczyć, Widok kamieni, jakby z innego świata przyleciały.

To łupki kambryjskie, które dają nazwę tym górom, Ich barwy i kształty zachwycają i zadziwiają. Powstały z osadów w morzu, w czasie kiedy świat był młody, A teraz, po erozji, pięknie kontrastują z bujną zielenią.

W Górach Pieprzowych ścieżki prowadzą wzdłuż ławic skał, Gdzie czasami łupki pionowo wznoszą się w górę. Oddychając świeżym powietrzem i podziwiając krajobraz, Można poczuć się jak w czasach, gdy Ziemię zamieszkiwały dinozaury.

Podobne artykuły

Polskie Malediwy – wyjątkowe miejsce w Jaworznie

Polskie Malediwy to niezwykłe miejsce, które zachwyca swoją piękną...

Czeska Szwajcaria – szlaki, mapa, atrakcje

Czeska Szwajcaria to niezwykle urokliwy region w południowej Czechach,...

Szczeliniec Wielki – najwyższy szczyt Gór Stołowych – przewodnik po trasie, atrakcjach i historii

Szlaki Gór Stołowych zaczynają się od Szczelińca Wielkiego, który...

Namiot 4 osobowy – jaki wybrać?

Namiot 4 osobowy to dobry wybór dla rodzin lub...

Buty do wody – jakie wybrać? Oto 10 najlepszych rodzajów butów do wody

Buty do wody to obuwie, które jest szczególnie przydatne...