Najlepsze pianki do windsurfingu. Jak wybrać odpowiednią piankę?

Udostępnij

Jesteś windsurferem i zastanawiasz się, jaka pianka do uprawiania Twojego ukochanego sportu jest najlepsza? Czym różnią się one od siebie? Jak dobrać odpowiednią piankę? Tego wszystkiego dowiesz się z niniejszego, krótkiego artykułu. Zapraszamy zatem do lektury.

Bez odpowiedniej pianki, uprawianie windsurfingu w Polsce niestety nie jest możliwe, ponieważ w naszych warunkach klimatycznych, stroju tego nie możemy zastąpić bawełnianym T-shirtem oraz krótkimi spodenkami. Kombinezon do windsurfingu wykonany jest z pianki neoprenowej. Jej głównym zadaniem jest ochrona naszego ciała przed zimnem oraz wodą. 

Jak dobrać odpowiednią piankę do windsurfingu?

Dobór odpowiedniej pianki zależy w głównej mierze od tego, gdzie będziemy surfować. Jeżeli surfujemy nad Bałtykiem, musimy wziąć pod uwagę fakt, że pogoda nad polskim morzem bywa bardzo zmienna i pomimo faktu, że ostatnio, dość często latem panują upały, temperatura wody oraz powietrza będzie w Polsce prawdopodobnie nieco niższa niż np. w Hiszpanii. Jaka więc powinna być najlepsza pianka do windsurfingu w Polsce? 

Po pierwsze, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, o jakiej porze będziemy uprawiać surfing. Inną piankę założymy surfując latem, inną z kolei, gdy czynimy to poza sezonem.  Zależeć od tego będzie grubość pianki, długość nogawek oraz rękawów. Musimy też pamiętać, że pianki występują w wariantach: męskim, damskim oraz dziecięcym. Posiadane przez nas pianki mogą różnić się także rodzajem materiału oraz np. zapięciem.

Grubość pianki do windsurfingu

Grubość ma fundamentalne znaczenie przy doborze pianki, ponieważ jeżeli wybierzemy zbyt cienką piankę, może być nam po prostu za zimno. Jeżeli zamierzamy zatem surfować w Polsce w miesiące ciepłe, tzn. od maja do września, najlepszą pianką będzie taka o grubości od 3 do 4 milimetrów. Oznacza to, że w przypadku miejsc takich jak np. klatka piersiowa, nogawki, rękawy czy też plecy, materiał używanej przez nas pianki będzie najgrubszy. Naturalnie, podczas surfingu w zimniejsze miesiące, pianka powinna być grubsza, tzn. 5-5 mm. Może posiadać też wbudowany kaptur. 

Inne detale

Przed zakupem najlepszej dla nas pianki, musimy zwrócić też uwagę na inne detale, takie jak np. zapięcia, szwy. Pamiętaj bowiem, że zakładasz ją na gołe ciało, nic nie powinno Cię zatem uwierać i Ci przeszkadzać.  W kwestii zapięcia najlepiej wybrać tzw. back zip, czyli zapięcie tylne. Jest ono mianowicie najwygodniejsze, ale mniej ochrania przed chłodem. Z kolei zapięcie z przodu, tzn. front zip, lepiej amortyzuje ciało przed wychłodzeniem, lecz jest trudniejsze w zakładaniu

Najlepsza pianka męska do windsurfingu

Najlepiej dobrana przez nas pianka męska powinna być idealnie dopasowana do naszej sylwetki, nie powinna być zatem ani zbyt ciasna, ani zarazem zbyt luźna. Jeśli preferujesz windsurfing w chłodniejsze miesiące, byłoby świetnie, gdybyś wyposażył swoją piankę w kołnierz, który ochroni Twoją szyję przed chłodem. Jeżeli zaczynasz dopiero swoją przygodę z windsurfingiem, warto zaopatrzyć się w kombinezon z nieco dłuższymi nogawkami i nakolannikami. Uchroni Cię to przed otarciami podczas upadków bądź podczas wchodzenia na deskę. Jeśli wiesz, że będziesz pływać dużo i często, warto rozważyć zakup pianki z powłoką antybakteryjną.

Najlepsza pianka damska

Przed zdecydowaniem się na wybór kombinezonu należy odpowiedzieć sobie na pytanie, kiedy będziesz pływać? W miesiące chłodne czy letnie? Nie decyduj się na pierwszy lepszy egzemplarz, przymierz ich kilka i sprawdź, w którym czujesz się najlepiej oraz który jak najbardziej przylega do ciała. Zakładanie kombinezonu może początkowo przysporzyć nieco trudności, pamiętaj jednak, że po pewnym czasie pianka się rozciągnie. Kobiety powinny korzystać wyłącznie z damskim kombinezonów, ponieważ dostosowane są one do ich anatomicznej budowy ciała.

Najlepsza pianka dziecięca

Pływać na desce mogą już kilkulatki. Problemem dla rodziców może być fakt, że dzieci bardzo szybko rosną, a pianka powinna być idealnie dopasowana do ciała. Nie warto przy tym kupować pianki „na wyrost”, gdyż kombinezon będzie zbyt luźny. Pamiętajmy o tym, aby zapewnić jak najlepszy komfort surfowania dla naszego dziecka. 

Podobne artykuły

Góry Pieprzowe – urok Wyżyny Sandomierskiej

Góry Pieprzowe to imponujące pagórki, które zdobią wschodnią część...

Polskie Malediwy – wyjątkowe miejsce w Jaworznie

Polskie Malediwy to niezwykłe miejsce, które zachwyca swoją piękną...

Czeska Szwajcaria – szlaki, mapa, atrakcje

Czeska Szwajcaria to niezwykle urokliwy region w południowej Czechach,...

Szczeliniec Wielki – najwyższy szczyt Gór Stołowych – przewodnik po trasie, atrakcjach i historii

Szlaki Gór Stołowych zaczynają się od Szczelińca Wielkiego, który...

Namiot 4 osobowy – jaki wybrać?

Namiot 4 osobowy to dobry wybór dla rodzin lub...